.png)
Karting SM -kauden päätösviikonloppu käynnistyi Kouvolan perjantaissa vauhdikkaasti. MINI60-, OKN Junior-, OKN- ja EXPERT-luokissa ajettiin aika-ajot ja neljä alkuerää, joiden perusteella muodostuivat lähtöruudukot lauantain kahteen kauden päättävään finaaliin. Flying Finn Juniori Cup by Esapekka Lappi -sarjan RAKET-luokassa puolestaan kisattiin loppupäivästä jo pre-finaali- ja finaalipisteistä.
MINI60-luokan Suomen juniormestaruuden on varmistanut Eetu Koramo, joka on pistänyt ajohanskansa SM-sarjan osalta jo naulakkoon ja jätti Kouvolan kisakarkelon ajamatta. Hopeasta ja pronssista käydään sen sijaan vielä tiukka taistelu. Hugo Louho teki juuri sen, mitä mitalitaistelun kannalta tarvittiin – ja vähän päälle. Louho oli perjantaina täysin pitelemätön: paalupaikka aika-ajossa ja voitot kaikista neljästä alkuerästä. Ensimmäisessä erässä Joonas Tamm oli toinen ja Karl Hugo Körge kolmas, toisessa Eero Räikkä nousi Louhon jälkeen toiseksi ennen Tammia.
Myös iltapäivän erissä Louho jatkoi voittokulkuaan. AE3:ssa Räikkä oli toinen ja Johann Laidvee kolmas. Päivän viimeisessä alkuerässä Topi Hakala nousi hienosti toiseksi ja Tamm ajoi kolmanneksi. Louholle paalupaikat finaaleista, Tamm starttaa kumpaankin toisesta ruudusta. Räikän vahva vire toi molempiin finaaleihin ruudun kolme lähtöpaikaksi.
Poisjätöt huomioiden mitalitaistelun vertailupisteet ovat ennen finaaleja Louho 210, Dominik Lepp 172 ja Räikkä 172. Louholla on vahva ote hopeasta, mutta Lepp ja Räikkä lähtevät lauantaihin tasapisteistä taistelemaan mitaleista.
Leo Laitisen perjantai oli niin ikään lähes täydellinen. Laitinen aloitti päivän paalupaikalla ajalla 48,045. Noel Gefwert jäi 0,126 sekuntia ja Oskar Ojala 0,137 sekuntia. Tiukkaakin tiukempaa taistelua Laitinen kävi Gefwertin kanssa. Ensimmäisessä alkuerässä Laitinen voitti Gefwertin vain 0,073 sekunnilla, Hugo Kahilan ollessa kolmas. Toisessa erässä kaksikko Laitinen–Gefwert oli jälleen kärjessä ja tällä kertaa ero maalissa oli vain 0,078 sekuntia. Ojala sijoittui kolmanneksi.
Kolmannessa alkuerässä Laitinen otti päivän kolmannen voittonsa ennen Gefwertiä ja Kahilaa, ja neljännen erän jälkeen yhdistetty tulos kertoo kaiken olennaisen: Laitinen lähtee paalulta molempiin finaaleihin.
Mestaruus ei kuitenkaan ole vielä ratkennut. Kun kaksi heikointa tulosta vähennetään, Laitisella on 131 pistettä, Lenni Mäkisellä 119 ja Juho Vesterisellä 103. Erityisen kiinnostavan tilanteesta tekee Mäkisen kaksi aiempaa nollatulosta, jotka toimivat hänen poisjättöinään. Lauantain pisteet ovat siis hänelle erittäin arvokkaita. Ja juuri tähän perjantai toi oman mausteensa: Laitinen teki täydellisen päivän, mutta Mäkinen on Finaali 2:ssa kärkkymässä Laitisen takana - nälkäisenä ja valmiina. Kauden kymmenestä finaalista kahdeksan parasta lasketaan lopputuloksiin. Siksi jokainen lauantaina saavutettu – tai saavuttamatta jäänyt – piste voi vielä muuttaa sarjan lopullista tilannetta.
Mike Parhiala ei jättänyt perjantaina paljon muille jaettavaa. Jos mestaruustaisteluun haluaa lähteä parhaista mahdollisista asemista, Parhiala näytti mallia. Parhiala oli nopein jo aika-ajossa ajalla 47,233. Urho Kutila jäi 0,162 sekuntia ja Emil Peteri 0,216 sekuntia.
Sen jälkeen Parhiala voitti. Ja voitti uudelleen. Ja uudelleen. Ensimmäisessä alkuerässä Parhiala ajoi voittoon ennen Jesse Saarista ja Kutilaa. Roope Miettinen oli neljäs. Toisessa alkuerässä Parhiala jälleen ruutulipulla ensimmäisenä, tällä kertaa Kutila toisena ja Miettinen kolmantena. Saarisen erä päättyi jo avauskierroksella. Iltapäivällä tahti ei muuttunut. AE3:ssa Parhiala voitti ennen Saarista ja Kutilaa, ja päivän päättäneessä neljännessä alkuerässä kärjessä oli jälleen Parhiala. Kutila oli toinen ja Atte Virta kolmas.
Parhiala lähtee siis molempiin finaaleihin paalulta ja Kutila ruudusta kaksi. Ensimmäisessä finaalissa Miettinen starttaa kolmannesta ruudusta, toisessa finaalissa saman ruudun ottaa Saarinen.
Poisjätöt huomioiden mestaruustaistelun kärki on Parhiala 140, Saarinen 116, Miettinen 103 ja Kutila 94 pistettä. Parhialan 24 pisteen etumatka Saariseen on vahva, mutta kahdessa finaalissa on vielä 50 pistettä jaossa. Mestaruus on Parhialan omissa käsissä – mutta sitä ei ole vielä ratkaistu.
EXPERTissä Axel Saarniala saapui Kouvolaan sarjan kärjessä kahden Kangasalan finaalivoiton turvin. Perjantai alkoi samalla tahdilla: Saarniala oli aika-ajon nopein ja vahvan aamupäivän jälkeen hän varmisti Finaali 1:n paalupaikan.
Iltapäivällä pakkaa sekoitti Saarnialan kolmannessa alkuerässä saama kymmenen sekunnin rangaistus virheellisestä lähdöstä, mikä pudotti Saarnialan ykkössijalta yhdeksänneksi. Neljännen erän hän jälleen voitti, mutta Finaali 2:n paalupaikan nappasi Henri Rajala ennen Isac Valtosta, Antti Ollikaista ja Emma Kimiläistä. Saarniala starttaa viidennestä ruudusta.
EXPERTissä tilanne eroaa SM-luokista, sillä kuljettajilla on ennen Kouvolaa takanaan vain Kangasalan kaksi finaalia. Saarniala johtaa kahden voittonsa ansiosta 50 pisteellä, Ollikainen on kymmenen pisteen päässä ja Pasi Puustinen sekä Aleksi Peltoniemi jakavat seuraavaa sijaa 28 pisteellä.
Kouvolan kaksi finaalia voivat siis vielä heilauttaa järjestystä kunnolla. Saarnialalla on etulyöntiasema, mutta etenkin Ollikainen on vain 10 pisteen päässä ja lähtee finaaleihin ruuduista kaksi ja kolme. Lisäksi Kouvolassa mukana olevat uudet nimet voivat ottaa isoja pistepotteja ja samalla sotkea kärjen laskelmia. Rajala lähtee toiseen finaaliin paalulta, Valtonen toisesta ruudusta ja Kimiläinen molemmissa finaaleissa aivan kärjen tuntumasta.
Kouvolan kahdesta finaalista on vielä tarjolla 50 pistettä, joten EXPERTissä asetelmat ovat kaikkea muuta kuin valmiit.
Lauantaille jäi paljon ratkaistavaa – mutta yksi uusi sarjavoittaja saatiin jo perjantaina.
Flying Finn Juniori Cup by Esapekka Lappi -sarjan RAKET-luokka tarjosi viikonlopun ensimmäisen ratkaisun. Peetu Matintupa aloitti päivän nopeimpana. Aika-ajon paalupaikka irtosi ajalla 55,395, vain 0,064 sekunnin erolla Konsta Hietikkoon. Leo Penttilä oli kolmas, Katariina Leponiemi neljäs ja Kasper Joutvuo viides.
Mutta kun kilvanajo alkoi, Joutvuo vaihtoi isomman vaihteen silmään. Joutvuo voitti päivän molemmat alkuerät. Ensimmäisessä Matintupa jäi vain 0,085 sekunnin päähän ja toisessa ero oli vielä pienempi, vaivaiset 0,045 sekuntia. Ja sama kaksikko jatkoi kärjessä, kun pisteitä alettiin todella jakaa.
Päivän esifinaalissa Joutvuo voitti ennen Matintupaa. Konsta Hietikko nousi kolmanneksi, Penttilä oli neljäs ja Leponiemi viides. Joutvuon ja Matintuvan eroksi jäi vain 0,201 sekuntia. Finaalissa kaksikon välinen taistelu meni vielä tiukemmaksi. Joutvuo johti kaikki 15 kierrosta ja otti voiton – Matintupa tuli ruutulipulle vain 0,065 sekuntia myöhemmin. Leponiemi ajoi kolmanneksi, Penttilä neljänneksi ja Hietikko viidenneksi.
Joutvuon päivän saldo pisteitä jakaneista lähdöistä oli siis täydellinen: Joutvuo keräsi pisteitä jakaneista lähdöistä täydet 60 pistettä, Matintupa kakkossijoillaan 53. Kun sarjan poisjättösääntö huomioidaan, perjantain jälkeen Matintuvalla on 486 ja Joutvuolla 462 laskettavaa pistettä. Vaikka Joutvuo ottaisi lauantain esifinaalista ja finaalista täydet pisteet, hänen maksiminsa olisi 485.
Peetu Matintupa on siis varmistanut Flying Finn Juniori Cupin voiton – yhden pisteen turvin jo ennen kauden viimeisiä lähtöjä. Myös Joutvuon sarjan kakkossija on varma.
Kolmannesta sijasta sen sijaan taistellaan vielä: Niky Lehtinen ja Katariina Leponiemi ovat 329 pisteessä ja Konsta Hietikko 305 pisteessä. Tosin Lehtinen kilpailee Kouvolassa MINI60-luokassa, joten hänen pistepottinsa jää nykyiseen 329 pisteeseen.
Kouvolan perjantai teki juuri sen, mitä finaaliviikonlopulta toivottiin: rakensi herkulliset asetelmat kauden viimeiseen päivään.
Koramo on MINI60:n Suomen juniormestari, mutta muut mitalit ovat vielä jaossa. Laitinen ja Parhiala lähtevät omien luokkiensa mestaruusratkaisuihin paalupaikoillta. EXPERTissä peli on edelleen avoin. Flying Finn Juniori Cupin RAKET-luokassa Matintupa saa puolestaan lähteä lauantaihin sarjavoittajana ja Joutvuo hopeamitalistina – mutta pronssista taistellaan vielä.
Perjantaina rakennettiin asetelmat. Lauantaina ratkaistaan loput.
Meillä laskin – kuljettajilla ratti. 🏁
Kouvolan viikonlopun kaikkien luokkien finaalilähdöt Flyingfinn.tv -kanavalta lauantaina 29.8.2026 klo 9.50 alkaen.